Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 26430

Ódinův muž: Velmož ze 4. století hrdě nosil přívěsek s hákovým křížem

$
0
0

[chooze:gallery;value:32343]

​Dánské národní muzeum před nedávnem oznámilo, že se podařilo rozluštit nejstarší nápis, který zmiňuje jméno skandinávského boha Ódina. O asi 150 let překonává doteď známou první zmínku o Ódinovi.

Nápis je vyrytý do jednostranného zlatého medailonu, jehož součástí jsou různé symboly včetně svastiky. V tomto případě to ale nemá nic společného s nacismem.

[chooze:article;value:483160]

Svastika jako univerzální symbol

Pravotočivou i levotočivou svastiku používaly snad všechny kultury na všech kontinentech, jak upozornil autor knihy Svastika a její historie v Čechách Radek Fiksa: "Lze ji nalézt ve starém Římě, u Vikingů nebo na tetováních křesťanů v Srbsku. Mimoevropské kultury symbol používaly už dávno před středověkem. Jestli je levotočivá nebo pravotočivá, hranatá nebo kulatá, je obecně vlastně jedno, nemá to obvykle zásadní význam, byť v některých místech a kulturách to ale může odlišný význam mít může."

"Někdo to měl jako symbol slunce, někdo to bral jako dozdobení kříže. Na Madagaskaru jsem viděl černochy, kteří se tím tetovali, a ti to měli jen jako vizuální ornament, v Japonsku a v Asii to byl spíše význam slunce, indiáni v Americe symbol používali v souvislosti s vesmírem a mytologií," dodal Fiksa.

Před érou nacismu se symbol objevoval i v českých zemích, byť se podle Fiksy jednalo spíše o dovoz. Hákový kříž je vidět třeba na kusu látky nalezeném v hrobu svaté Ludmily, objevoval se také na keramice. "Svastiku jsem našel třeba na kachli z Brna, je tam brněnská orlice a svastika. Byla na odznaku prvorepublikového Junáka, oponu brněnského divadla lemovaly hákové kříže. Je toho strašně moc," vyjmenoval Fiksa. Ten nyní připravuje podklady pro třetí rozšířené vydání své knihy, na některé obrázky se můžete podívat v galerii níže:

[chooze:gallery;value:32344]

Ódinův muž

Nápis na medailonu nalezeném ve Vindelevu říká, že nositel "je Ódinův muž". Medailon patřil pravděpodobně neznámému velmoži či královi jménem Jaga nebo Jagaz, který žil ve 4. století. Medailon byl součástí většího zlatého nálezu, což ukazuje na důležitost jeho původního majitele.

Medailon archeologové našli před několika lety poblíž dánské obce Vindelev. Runy na něm byly ale malé a medailon nebyl v úplně dobrém stavu, bylo na něm navíc mnoho nových slov, překlad proto trval dlouho. "Našli jsme jasný důkaz a je to obrovský objev. Jsem v naprosté extázi. Tento typ nápisů je extrémně vzácný, podobný najdeme tak jednou za 50 let," popsal historik Krister Vasshus.

Medailon i zbylá část pokladu je nyní součástí výstavy v dánském národním muzeu, a to až do 4. února příštího roku. Více informací se dočtete zde. Vstupné pro dospělého jsou necelé čtyři stovky korun, vstup pro dítě do 18 let je zdarma.

Unikátní objev českých archeologů. V kameni našli rytiny staré 15 tisíc let (5/2023):


Viewing all articles
Browse latest Browse all 26430

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4