Liberečtí kriminalisté řeší případ internetového podvodu. 72letý muž naletěl falešné investiční společnosti, která z něj prostřednictvím kryptoměn vylákala 3 109 000 korun. V červnu a v červenci vždy po telefonické domluvě s údajnými finančními poradci jim přes internetové bankovnictví potvrdil celkem jednadvacet plateb ze svého mobilu.
Nápad oslovit údajnou investiční společnost získal senior z Liberecka díky reklamě, která se objevila na jeho počítači. O virtuálních měnách si však dříve informace nevyhledával a o tomto tématu patrně příliš nevěděl.
"Zajímavou reklamu odkliknul a vyplnil požadované kontaktní údaje. Ještě téhož dne se mu ozval z údajné obchodní investiční společnosti člověk, který ho instruoval po telefonu k první platbě a založení účtu s přehledem vložených investic," přiblížila začátek podvodu policejní mluvčí Klára Jeníčková.
[chooze:article;value:509507]
Vzhledem k pravidelným telefonickým konzultacím mu podvodníci připadali důvěryhodní, a v komunikaci proto pokračoval. Vše vyvrcholilo ve chvíli, kdy ho podvodníci instruovali, aby si instaloval program se vzdáleným přístupem do svého osobního počítače. Přes něj pak sami prováděli platby, které muž vždy potvrdil přes svůj mobilní telefon.
"Ve chvíli, kdy si muž chtěl svou investici ze založeného účtu vybrat, s ním společnost přestala komunikovat a on následnou kontrolou účtu zjistil, že mu na něm zbyl jeden dolar," popsala policejní mluvčí. V případě dopadení hrozí podvodníkům až osm let ve vězení.
Kvůli rostoucímu počtu podvodů na internetu policisté vyzývají k větší opatrnosti při nakládání s penězi v on-line prostředí. Při manipulaci s virtuálními měnami by si podle nich měl zájemce ověřit investiční společnost z více zdrojů a nikomu nesdělovat heslo ke své kryptopeněžence. "Neumožňujte neznámým lidem vzdálenou správu vašeho počítače a věnujte pozornost tomu, co na svém počítači potvrzujete nebo stahujete," apelují.
Kryptoměny v Česku nabírají na popularitě. Využívají toho podvodníci (07/2023):