Zařazení do výstražného seznamu doporučila organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu už podruhé za dva roky. O zápisu budou členské země UNESCO rozhodovat letos v září na setkání v saúdskoarabském Rijádu, píše agentura Reuters.
"Důsledky dalšího zhoršování stavu kvůli zásahům lidí, včetně pokračující zástavby, a také dopady klimatických změn a masového cestovního ruchu mohou způsobit nevratné změny pro výjimečné a hodnotné město," uvedla v úterý organizace v oficiálním prohlášení.
[chooze:article;value:469168]
Na seznam světového dědictví zapsala organizace město proslulé gondolami, kanály a karnevalem v roce 1987. Podle UNESCO ale v posledních letech vedení města i země nedělá nic a stagnuje. Podle úředníků chybí v Itálii "jakákoliv strategická koncepce", která by s následky masového turismu a zvedající se hladinou vody bojovala, uvádí deník Guardian.
Starosta severoitalského města Luigi Brugnaro v reakci řekl, že zapsání na seznamu UNESCO spravuje stát a zastupitelstva se tento problém netýká, přestože si chce údajně všechny výtky prostudovat. V srpnu 2021 hrozilo UNESCO zařazením do seznamu ohrožených památek poprvé kvůli tomu, že Benátky pouštěly do lagun okolo města velké a těžké výletní lodě, připomněla televize CNN.
[chooze:article;value:491185]
Kdyby se situace ve městě nezlepšila ani po případném zařazení na výstražný seznam, mohlo by Benátkám hrozit úplné vyškrtnutí ze seznamu světového dědictví. K takovému kroku však organizace zatím přistoupila jen třikrát. Nejznámější byl případ Labského údolí v Drážďanech, které vyškrtla v roce 2009 kvůli stavbě mostu – ten měl poškodit kulturní ráz okolní krajiny.
Benátky a Chorvatsko chtějí méně turistů, Belgie je vítá s otevřenou náručí (05/2023):