Vicky Waiterová žila se svými dvěma dětmi normální život. Ve svých 43letech ale začala být stále častěji unavená, zadýchávala se do schodů a i běžné domácí práce pro ni už nebyly tak jednoduché jako dřív.
Myslela si, že ji zkrátka vyčerpává výchova dětí a příznakům nedávala velkou váhu. Lékaři ji ale brzy na to vyvedli z omylu a diagnostikovali jí vážné onemocnění známé jako Scimitar syndrom, někdy označované jako Halaszův syndrom nebo syndrom plicní hypogeneze.
[chooze:article;value:503044]
Jde o vrozené srdeční onemocnění, při kterém je žíla z pravé plíce abnormálně spojena se srdcem. Diagnostikuje se díky CT vyšetření a lze vyřešit pouze chirurgickým zákrokem. Vicky se tak stala první pacientkou, které chirurgové v britské nemocnici Leeds Children´s Hospital zákrok provedli. Následovala ji 29letá Emma, která měla velmi podobné příznaky.
Čtyři týdny po operaci už měla Vicky lepší chuť k jídlu a lépe spala. "Těším se, že budu moct jít na pláž a hrát s dětmi fotbal, aniž bych se zadýchala a musela mít přestávky,"řekla.
Podle odborného portálu Emergency Live trpí touto nemocí více ženy než muži. Obvykle se projevuje plicní hypertenzí a dýchacími obtížemi. Často ale právě i únavou, dušností, nechutenstvím či podrážděností.
Operace Parkinsonovy nemoci: Jak funguje hluboká mozková stimulace?