Jako po útoku z jedenáctého září roku 2001. Tak těžké je podle guvernéra Joshe Greena momentálně pátrání po obětech a jejich následná identifikace. Nejhorší požár ve Spojených státech za posledních sto let si vyžádal přes sto obětí, čísla ale ještě porostou. Zatím se podařilo prohledat asi jen třetinu spáleniště a pohřešovaných jsou stovky.
Třeba Michael se vydal hledat na vlastní pěst svého nevlastního otce. "Je pryč. Jen chci identifikovat jeho tělo. Policie pomáhá, ale lidé jsou unavení. Chápu to, také jsem unavený. Nespal jsem šest dní. Chci jen najít jeho tělo a uložit ho k odpočinku,"řekl Micheal Richter.
A není sám. Do přístavního města Lahaina na ostrově Maui začaly úřady pomalu vpouštět obyvatele, kteří se stačili zachránit. Od desáté hodiny večer do šesté hodiny ranní je oblast přístupná pouze obyvatelům a záchranářům. Jinak ale mohou městem začít projíždět všichni.
[chooze:article;value:517834]
"Ta doprava je navíc. Chápu, máte tu rodinu a chcete je zkontrolovat, pomoct jim. Ale jestli tudy potřebujete jen projet, je to zbytečné. Nechte obyvatele Lahainy teď být a dejte jim čas se nadechnout,"řekla dobrovolnice Kanani Adoplho.
Výčitek směrem k úřadům je ale víc. Sirény, které varují například před vlnou tsunami, zůstaly při požárech potichu a dostatečné nebyly ani zásoby vody. Třeba řada hydrantů byla bez vody. Navíc se spekuluje i o možné příčině požáru. Správce energetické sítě údajně nevypnul včas proud, když v okolí ostrovů sílila bouře, a dráty pak popadaly na stromy a keře.
"Celé město je zničené. Historie několika havajských generací se změnila v ruiny. Několikrát jsem mluvil s guvernérem Joshem Greenem a ujistil jsem ho, že stát dostane od federální vlády vše, co bude potřeba," slíbil americký prezident Joe Biden. Prezident Biden by měl nejhůře zasažený ostrov Maui navštívit v pondělí.